کاخ ذهنی

تقویت حافظه با تکنیک کاخ ذهنی

توضیح تصویر توضیح تصویر

10 تمرین ساده تمرکز حواس

 

جدیدا نمی توانم درست تمرکز کنم و اصلا به چیزی توجه و دقت نمی کنم. مثلا چهره افراد را خیلی زود فراموش می کنم و موقع کار کردن چون روزانه باید کارهای زیادی را پیگیری کنم به علت زیادی کارها نمی توانم روی آنها تمرکز کنم و گاهی اوقات اشتباه می کنم و در کل دقتم کم شده و اشتباهاتم زیاد و حتی در حین نماز هم فکرم هزار جا میرود. لطفا من را راهنمایی بفرمایید.

 

از نوشته شما چنین استنباط می شود که مشغله کاری زیادی دارید و این مشغله زیاد موجب شده تا تمرکز کافی نداشته باشید.

 

در این شرایط بجای این که سعی کنید با نظم دادن به کار آن را رسیدگی کنید با درهم ریختن آنها و مداخله چندین کار با هم شلوغی بیشتری را ایجاد می کنید. برای آرامش بیشتر و رهایی از این وضع باید نظم در کار ایجاد کنید.

 

اولا موارد و گزینه ها را تک به تک بررسی کنید و به هیچ وجه چند کار را با یکدیگر انجام ندهید.

حتما زمان استراحت داشته باشید و در زمان استراحت به هیچ کار دیگری نپردازید.

 

اگر در مورد گزینه هایی احساس فراموشی می کنید سرنخ بگذارید و یا علامتی که برای به خاطر سپاری تان مفید باشد.

 

تمرین کنید تا در هنگام نماز تمرکز لازم را بدست آورید. این امر موجب آرامش شما می شود. لذا هر زمان که در نماز به یادتان آمد حواستان را جمع نماز کنید و ذهن را از مسایل کاری خالی کنید. با تکرار این عمل می توانید آرام آرام به آرامش برسید و تمرکز خوبی بدست آورید.

 

تمرین های زیر را برای افزایش تمرکز داشته باشید:

زمانبندی خاصی برای انجام این تمرین ها پیشنهاد نمی شود، چون اگر به شما گفته شود که باید در مدت یک هفته تمرینی را تکمیل کنید و به آن مسلط شوید و شما از عهده این کار بر نیایید، ممکن است ناامید شوید و یا گاهی ممکن است برای به پایان رساندن تمرین در زمان تعیین شده، آن را بطور کامل و صحیح انجام ندهید. بخاطر بسپارید که گاه روزها، هفته ها و حتی ماهها تمرین مستمر لازم است تا به این مهارت ها مسلط شوید.

 

تمرین شماره 1:

کتابی را انتخاب کنید، یک صفحه از آن را در نظر گرفته و تعداد کلمات موجود در هر پاراگراف را بشمارید. یک بار دیگر این کار را تکرار کنید تا مطمئن شوید که شمارش را درست انجام داده اید. در ابتدای کار با یک پاراگراف شروع کنید و هنگامیکه این تمرین برای شما آسان تر شد، تمام کلمات یک صفحه را بشمارید. شمارش را به طور ذهنی و با حرکات چشم هایتان انجام دهید.

 

تمرین شماره 2:

در ذهن خود از یک تا صد را بر عکس بشمارید.

 

تمرین شماره 3:

در ذهن خود از شماره صد، سه تا سه تا بشمرید و کم کنید. ( 100- 97 - 94  -  ... )

 

تمرین شماره 4:

یک کلمه و یا یک طرح ساده را انتخاب کنید و آن را به مدت 5 دقیقه در ذهن خود تکرار کنید. هنگامیکه توانستید بهتر و آسان تر تمرکز کنید. سعی کنید این کار را برای مدت 10 دقیقه انجام دهید و بدون آنکه تمرکز حواس خود را از دست بدهید.

 

تمرین شماره 5:

یک میوه مثلا یک سیب را بردارید و از همه طرف به آن نگاه کنید. تمام حواس خود را بر روی آن متمرکز کنید و به چیز دیگری غیر از آن سیب فکر نکنید. وقتی به سیب نگاه می  کنید به چگونگی رشد آن و یا ارزش غذایی آن و یا حتی مغازه ای که آن را خریده اید فکر نکنید، بلکه فقط و فقط به خود سیب فکر کنید. به آن نگاه کنید، آن را ببویید و لمس کنید.

 

تمرین شماره 6:

همانند تمرین قبل عمل کنید با این تفاوت که این بار چشمانتان بسته باشد. در ابتدا تمرین شماره 5 را به مدت 5 دقیقه تکرار کنید و سپس به انجام این تمرین بپردازید. چشمان خود را ببندید و سعی کنید طعم، رنگ و بوی میوه را احساس و تصور کنید و هر چه می توانید این تصویر را در ذهن خود شفاف تر کنید. اگر نتوانستید این کار را انجام دهید، چشمان خود را باز کنید، میوه را نگاه کنید و سپس تمرین را تکرار کنید.

 

تمرین شماره 7:

یک شی ساده ( قاشق، چنگال و یا لیوان ) را بردارید و بر روی آن تمرکز کنید. از همه طرف به آن نگاه کنید بدون آنکه کلمه ای در ذهن داشته باشید. سعی کنید فقط به آن شی نگاه کنید بدون آنکه بر اسامی و یا کلمات مربوط به آن فکر کنید.

 

تمرین شماره 8:

پس از آنکه در انجام تمرین قبل مهارت پیدا کردید، می  توانید این تمرین را انجام دهید. شکل هندسی کوچکی ( مثلث، مربع و یا دایره ) را بر روی کاغذ رسم کنید و آن را به رنگ دلخواه درآورید. سپس بر روی آن تمرکز کنید. فقط به آن شکل فکر کنید و افکار نامربوط دیگر را از خود برانید. سعی کنید در طی تمرین به کلمات فکر نکنید.

 

تمرین شماره 9:

مانند تمرین قبل عمل کنید با این تفاوت که این بار چشمانتان بسته باشد. اگر نتوانستید شکل را بطور کامل مجسم کنید، چشمانتان را باز کرده، چند دقیقه به شکل نگاه کنید سپس چشمان خود را ببندید و تمرین را ادامه دهید.

 

تمرین شماره10:

سعی کنید حداقل برای مدت 5 دقیقه به هیچ چیز فکر نکنید. دقت کنید وقتی که تمرین های قبلی را با موفقیت به پایان رساندید، آنگاه نوبت به این تمرین خواهد رسید. در آن هنگام شما برای انجام این تمرین آمادگی خواهید داشت و قادر خواهید بود برای مدتی معین به هیچ چیز فکر نکنید. به زودی این کار برای شما آسان و آسان تر خواهد شد.

 

منبع: تبیان

 

 

کلید گمشده تمرکز حواس

مطالعه عمیق و یادگیری ثمر بخش وقتی حاصل می شود که فرد تصور مثبتی از خود داشته باشد و به خود اعتماد کند. زیرا اعتماد به خود در موفقیت مؤثر است و مهارت را بیشتر و نیرو را افزایش داده و مغز را سالمتر می کند. وقتی می خواهید کاری انجام دهید از گفتن کلماتی همانند: نمی خواهم ، نمی دانم، نمی توانم بپرهیزید. جمله «این کار محال» است را از دفتر زندگی خود خط بزنید، ترس و بدگمانی و بی ارادگی را از ذهن خود دور کنید. هرگز به خویشتن اجازه ندهید که هیجانات و افکار منفی شما را در خود غرق سازد و تمرکز حواس شما را مختل کند.

 

اعتماد به نفس داشته باشید و پیوسته به نزد خود تکرار کنید که قادر به انجام کار هستم ، می توانم انجام دهم و باید انجام دهم . بدین طریق تفکر مثبت را در خود پرورش دهید. قوی بودن اعتماد به نفس احساس شعف و شادی را در شما بوجود می آورد و در حالت شادمانی از تمرکز حواس خوبی برخوردارید. بهتر فکر می کنید، بهتر مطالعه می کنید و نتیجه کارتان بهتر می شود.

مارگریت کوربت می نویسد « انسان در بحر اندیشه های خوشایند حافظه بهتری پیدا می کند و ذهن در حالت آرامی قرار می گیرد و میل به یادگیری را در خود بوجود می آورد» لذا خودپنداری مثبت مهمترین کمک برای تمرکز و یادگیری است. اگر بتوانیم تصورات غلط ومنفی را از ذهن خود دور نموده و تصورات مثبت را جایگزین کنیم ، می توانیم علاقه به مطالعه و یادگیری را در خود ایجاد کنیم چرا که علاقه به مطالعه شرایط اصلی و اساسی ایجاد تمرکز حواس به هنگام مطالعه است. آلفردآدلر روانشناس مشهور ، در دوره جوانی در درس ریاضی بسیار ضعیف بود. معلمش این موضوع را با والدینش در میان گذاشت آن ها باور کردند که آدلر در درس ریاضی ضعیف است، آدلر هم این موضوع را پذیرفته بود. یکی از روزها که معلم مسئله ای را روی تخته نوشته بود و شاگردان کلاس از حل مسئله عاجز مانده بودند، آدلر جواب مسئله را پیدا کرد ، پای تخته رفت و در میان حیرت همگان مسئله را حل کرد. فهمید که توانایی درک و فهم مطالب درس ریاضی را دارد، استعدادش را باور کرد، تصورات مثبت را جایگزین تصورات منفی کرد و از آن به بعد یکی از دانش آموزان ممتاز درس ریاضی شد

پس به یاد داشته باشید که هیچ وقت نمی توان با افکار منفی به جایی رسید و مهمترین عامل در

موفقیت فرد در هر زمینه ای تمرکز حواس می باشد و بدون ان هیچ پیشرفتی حاصل نخواهد شد

مثال ساده افراد زیادی که برای کنکور ساعتهای زیاد مطالعه می کنند ولی بازده بسیار کمی دارند

پس مثبت اندیش و متمرکز باشید

تاثیر شگفت انگیز ورزش بر مغز و حافظه

 

 

پیاده روی مرتب هم به کارکرد بهتر مغز و تقویت حافظه کمک می‌کند

تاثیر ورزش در تقویت حافظه
یکی از رازهای داشتن حافظه‌ای قوی ورزش کردن است. اگر می‌خواهید بدانید چگونه با ورزش کردن می‌توان حافظه را تقویت کرد این مقاله را بخوانید.
دیگر به دنبال مکملها، قرصها و نسخه های جادویی که همگی بهتر شدن تقویت حافظه را تبلیغ می‌کنند نباشید. مطالعات نشان می‌دهند که یکی از بهترین راهها برای بهتر شدن تقویت حافظه فعالیت فیزیکی است. اگر برای بلند شدن از روی کاناپه و ورزش کردن دلیل بیشتری می‌خواهید باید بدانید که محققان نشان داده اند ورزش قدرت درک مغز را افزایش می‌دهد و کمک می‌کند تا از تاثیر افزایش سن در کاهش حافظه کاسته شود و حتی ممکن است از دمانس و آلزایمر پیشگیری کند.


 ورزش با بدن چه کار می‌کند و چگونه موجب بهبود حافظه می‌شود؟
مدتهاست که فواید ورزش برای قلب و عروق شناخته شده است. اما امروزه مشخص شده که ورزش برای همه بدن و حتی مغز سودمند است. ورزش جریان خون را در کل بدن افزایش می‌دهد و بالطبع جریان خون در مغز نیز افزایش می‌یابد. به نظر می‌رسد افزایش جریان خون در مغز فرایند از دست رفتن بافت سلولی مغز را که در حدود 40 سالگی شروع می‌شود کند می‌کند.


 با افزایش سن فرایندی در مغز رخ می‌دهد که می‌تواند منجر به بروز مشکل در به خاطر آوردن برخی اتفاقات شود. همچنین با افزایش سن به صورت طبیعی انجام عملکردهای چندگانه کمی‌مشکل می‌شود. برای مثال ممکن است بین انجام چند کار مجبور باشید کمی‌صبر کنید تا به یاد بیاورید که باید چکار کنید. مطالعات نشان می‌دهند که ورزش می‌تواند این فرایند را به تاخیر بیاندازد و حتی از برخی از این تغییرات وابسته به سن در مغز پیشگیری کرده و در مواردی باعث بهبود حافظه شود.


برای تقویت حافظه به چه میزان ورزش نیاز دارید؟
محققان هنوز مطمئن نیستند که میزان مورد نیاز ورزش برای بهتر شدن تقویت حافظه چقدر است، اما چیزی که می‌دانیم این است که حتی مقدار بسیار کمی ‌ورزش و فعالیت فیزیکی می‌تواند به بهتر شدن تقویت حافظه شما کمک کند و این تاثیر وقتی بیشتر می‌شود که مرتبا و حداقل سه بار در هفته ورزش کنید.هدف نهایی شما باید ورزش به مدت 30 دقیقه در روز و در بیشتر روزهای هفته باشد که بهترین حالت برای قلب است. مطالعات متعدد نشان داده‌اند که جلسات ورزشی 30 دقیقه‌ای برای مغز نیز بسیار مفید هستند.


اگر به تازگی شروع به ورزش کرده‌اید در مورد مدت زمان ورزش نگران نباشید. در یک مطالعه نشان داده شده که تنها چند جلسه ورزشی 15 دقیقه ای در هفته خطر ایجاد دمانس در افراد مسن تر را کاهش می‌دهد. این تغییرات حتی در مورد افرادی که قبلا ورزش نمی‌کرده‌اند نیز مفید است.


 پس اگر به ورزش بی علاقه هستید به خاطر داشته باشید که برای به دست آوردن این همه منافع با ارزش به اندکی تعهد و مدت زمان کمی ‌ورزش نیاز دارید. اگر باز هم وقت نمی‌کنید ورزش کنید مدت زمان 30 دقیقه‌ای را به سه بخش 10 دقیقه‌ای در طول روز تقسیم کنید.به مرور زمان که پیشرفت کردید می‌توانید زمان ورزش را بیشتر کنید و از منافع بیشتری بهره مند شوید و سلامت خود را ارتقاء دهید.


چه نوع ورزشی برای تقویت حافظه مناسبتر است؟
مطالعات مختلف نوع ورزش خاصی را مشخص نکرده اند اما محققان می‌گویند که برای بهره مند شدن از منافع ورزش نیازی نیست که خود را خسته و فرسوده کنید. برخی مطالعات نشان می‌دهند که حتی پیاده روی مرتب هم به کارکرد بهتر مغز و تقویت حافظه کمک می‌کند. دانشمندان ارتباطی بین قلب سالم و مغز سالم یافته‌اند که نشان می‌دهد ورزش نه تنها برای قلب بلکه برای تمام بدن مفید است.


ورزشهای ایروبیک مانند پیاده روی، جاگینگ، دوچرخه سواری یا شنا ورزشهای مناسبی برای بهبود کارکرد قلب هستند. با سرعتی ورزش کنید که به شما امکان صحبت کردن حین ورزش را بدهد.
برخی شواهد نشان می‌دهند که تمرینات قدرتی همراه با ورزش ایروبیک منافع بیشتری دارند. این تمرینات می‌توانند عضلات را ساخته و تقویت کنند. تمریناتی مانند حرکت شنا از این دسته است.


این ورزشها کی نتیجه می‌دهند؟
تغییرات مغزی وابسته به سن بسیار آهسته رخ می‌دهند. نباید پس از چند هفته ورزش کردن انتظار یک تغییر باورنکردنی را داشته باشید. اما به تدریج باید منتظر نتایج باشید. یک مطالعه نشان می‌دهد که در افرادی که شروع به پیاده روی کرده بودند پس از 6 ماه توانایی انجام عملکردهای چندگانه بهبود پیدا کرد. کلید به دست آوردن این گنج این است که پشتکار داشته باشید و به ورزش کردن ادامه دهید.


برای اینکه فعال باقی بمانید این نکات کمک کننده هستند:
* در ابتدا برای خود اهداف کوچکی تعیین کنید که به راحتی بتوانید به آنها دست پیدا کنید. برای مثال چند روز در هفته به مدت 10 دقیقه پیاده روی کنید. وقتی به این کار عادت کردید هر چند هفته چند دقیقه به زمان ورزش خود اضافه کنید. اهداف خود را بنویسید و در محلی که هر روز بتوانید ببینید نصب کنید (مثلا روی یخچال!) چون با این کار هر روز به یاد می‌آورید که چه هدفی دارید و این کار موجب پیشرفت شما می‌شود.


* برای تقویت حافظه به یک گروه بپیوندید یا به تنهایی آغاز کنید. اگر گروهی ورزش کنید می‌بینید که دوستان ورزشی می‌توانند شما را فعال نگه دارند. به گروه های پیاده روی همسایگان خود یا همکاران خود ملحق شوید و یا اینکه خودتان به تنهایی شروع کنید.


* یک مکان قابل اعتماد پیدا کنید. اگر در هوای آزاد ورزش می‌کنید مکان مناسبی را نیز در نظر بگیرید تا اگر به علت نامساعد بودن هوا نتوانستید بیرون بروید در فضای بسته بتوانید برنامه ی ورزشی خود را انجام دهید. باشگاهها و سالنهای ورزشی هم هستند که البته ممکن است کمی‌هزینه بر باشند. برای پیاده روی از تجهیزات مناسب برای مواجهه با آفتاب، باران و سرما استفاده کنید.


* برای تقویت حافظه فعالیتی را انتخاب کنید که از آن لذت می‌برید. اگر پیاده روی برای شما کسالت آور است شنا یا دوچرخه سواری را امتحان کنید.اگر تا کنون هیچگونه فعالیت فیزیکی نداشته اید قبل از شروع برنامه ی ورزشی با پزشک خود مشورت کنید. پزشک شما می‌تواند نوعی از ورزش صحیح که برای شما بی خطر باشد را توصیه کند
.

 

تقویت حافظه با داستان

داستان گویی روش دیگری برای تثبیت بهتر انواع اطلاعات مانند لیست عناوین و نام افراد در حافظه است. مخصوصاً زمانی که می خواهید موارد خاصی را به ترتیب به خاطر بسپارید. وارد کردن اطلاعات در داخل داستان به جذاب تر و به یادماندنی تر شدن آن کمک می کند و باعث می شود این اطلاعات را در جایگاه اولیۀ خود بهتر کدگذاری کنید. سپس برای بازیابی آن ها به داستان مربوط به آن فکر کرده و از محرک های درون داستان استفاده کنید تا عناوینی را که در داستان جای داده اید را بهتر بازیابی کنید. این تکنیک در کنار کمک به بخاطر سپاری یک بازی لذت بخش بوده و همچنین قدرت تصور شما را بالا خواهد برد و موجب ایجاد انگیزه خواهند شد.

استفاده از این تکنیک در ترکیب با دیگر تکنیک ها نتیجۀ بسیار خوبی خواهد داشت. برای مثال استفاده از تکنیک تصویر سازی ذهنی برای تصاویر به شما کمک می کند همان طور که داستان را می گویید تصاویر را نیز ببینید. و یا از دیگر خصوصیات حسی استفاده کنید. می توانید داستان را به تجربیات گذشته مرتبط کنید تا فرآیند کدگذاری اصلی تقویت شود. روند اصلی دقیقاً به همان صورتی است که گفته شد. یعنی داستانی را می گویید که شامل عناوین موجود در لیست یا اسامی است که می خواهید به خاطر بسپارید. اگر این عناوین( مثلاً یک سری از مراحل انجام کاری) از قبل دارای نظم خاصی هستند از همان  ترتیب در داستان خود استفاده کنید. ولی اگر می خواهید بعضی از عناوین را در اولویت قرار دهید آن ها را در ابتدای داستان بیاورید. می توانید لیست خود را به هر ترتیبی که دوست داشتید در داستان بیاورید. می توانید لیست خود را به هر ترتیبی که دوست داشتید در داستان قرار دهید و اجازه دهید جریان داستان به شما کمک کند. و تصمیم بگیرد که ترتیب عناوین موجود چگونه باشد. با نگاه کردن به لیست عناوین می توانید عناوین مناسب هر مرحله را پیدا کنید. وقتی این کار را انجام می دهید ممکن است بیشتر از یک عنوان به ذهن تان بیاید که به سادگی می توانید یکی از آن ها را انتخاب کرده و در ابتدا از آن استفاده کنید.

بعد از این که داستان ایجاد شد یک دقیقه وقت بگذارید و بر روی آن تمرکز کنید و آن را به خاطر بسپارید. بعد از این که آن را به خاطر سپردید عناوین یا اسامی مربوط به لیست که در داستان آمده است را یادداشت کنید. توجه داشته باشید که چه تعداد از اسامی را می توانید به خاطر بیاورید. سپس نتایج خود را با تلاش های اولیه تان در بخاطر سپاری مقایسه کنید. سپس برای 5 دقیقه خود را با کار دیگری مشغول کنید. سپس از داستان استفاده کرده و کلمات را بازیابی کنید. مواردی که به خاطر می آورید را یادداشت کنید و با لیست اصلی خود مقایسه کنید. عموماً نه تنها باید داستان را به خاطر داشته باشید بلکه همان طور که داستان را در ذهن خود بازگو کرده و عناوین موجود در آن را بازیابی می کنید باید عناوین زیادی را نیز به خاطر آورید.

اگر از این تکنیک برای اولین بار استفاده می کنید با لیست عناوین تقریباً کوتاه مثلاً لیستی با 7 تا 12 عنوان شروع کنید. چون در غیر این صورت خود داستان بسیار طولانی خواهد بود و بخاطر سپاری آن مشکل است که این درست برخلاف هدف کلی انجام این تکنیک است. اما به تدریج و با بهبود حافظه می توانید تعداد عناوین را افزایش داده و به 20 تا 25 عنوان برسانید.

برای بخاط سپاری اسامی افراد که مثلاً در یک مهمانی یا جلسۀ کاری حضور دارند و یا محصولاتی که در یک سخنرانی معرفی می شوند و حتی عناوین موجود در لیست خریدتان نیز می توانید از این روش استفاده کنید.

داستان گویی یک تمرین و بازی خوبی است که قدرت تجسم تان را تحریک می کند  و همچنین باعث می شود در مهمانی ها نیز به شما خوش بگذرد. استفاده از این تکنیک در اوقاتی که بیکارید و منتظر چیزی هستید آن ها را پربارتر می کند.  به این صورت که به اشیاء اطراف خود نگاه می کنید و داستانی را در مورد آنها می گویید.

در ادامه مثال هایی از چگونگی گفتن داستان آمده است. کلماتی نیز ذکر شده است که برای گفتن داستان خودتان به شما کمک خواهد کرد. سپس سعی کنید به تنهایی یا با کمک شخص دیگری با استفاده از کلمات خودتان داستان بگویید.

تبدیل کلمات به داستان

در ادامه مثال هایی از چگونگی ایجاد داستان با استفاده از عناوین موجود در لیست یا اسامی مختلف ذکر شده است. پس از این مثال ها بعنوان الگو استفاده کنید و داستان های خودتان را به وجود آورید.

خلق داستان ها با استفاده از لیست عناوین یا اسامی

عناوین یا اسامی لیست خرید(( ساعت، لباس، شلوار جین، رنگ، کارت، چکش، کاغذدیواری، بستنی، گیرۀ کاغذ، پاکت))

داستان ایجاد شده با استفاده از اسامی و عناوین موجود در لیست:

(( با زنگ ساعت از خواب بیدار شدم، سپس سریعاً لباس پوشیدم. شلوار جینم را تنم کردم واز در بیرون دویدم، متوجه شدم که خانه نیاز به رنگ جدید دارد، پس آن را  روی کارتی نوشتم و آن را با چکش به کاغذ دیواری وصل کردم. سپس خسته از تمامی تلاش ها یک بستنی خوردم. و وقتی بستنی ذوب شد در ته ظرف آن یک گیرۀ کاغد دیدم. سپس آن را با بقیۀ کلکسیون خود داخل یک پاکت قرار دادم.))

لیست از اشیاء تصادفی:

(( فیل، رودخانه، قطار، کمد، بوقلمون، ماهی، شانه، درخت، قهوه، ماشین))

داستان ایجاد شده با استفاده از اسامی و عناوین موجود در لیست:

(( روزی فیلی تصمیم گرفت که از رودخانه بگذرد. از این رو سوار قطار شد. در داخل قطار او یک کمد بزرگ پیدا کرد. وقتی که از پنجرۀ قطار به بیرون نگاه می کرد یک بوقلمون را دید که بایک ماهی در دهانش و یک شانه روی سرش در حال دویدن است. متأسفانه او شدیداً با یک درخت برخورد کرد و بر روی مقدار زیادی دانۀ قهوه افتاد و موتورسواری که سوار ماشین بود آن را برداشت و برای یک شام خوشمزه به خانه برد.))

حالا که ایدۀ کلی داستان گویی را آموختید ، تعدادی از اسامی اشیاء مختلف را گردآوری کرده و داستانی بنویسید. دقت کنید که در چه مدت زمانی می توانید این کار را انجام دهید. سعی کنید ترتیب کلمات لیست خود خود را رعایت کنید اما اگر در نوشتن داستان برای شما راحت تر است که کلمات را جابجا کنید ، می توانید ترتیب آن ها را عوض کنید.

بعد از این که داستان را نوشتید چند دقیقه خود را با کار دیگر مشغول کنید. سپس داستان را بازیابی کرده و تمامی کلماتی که به خاطر می آورید را یادداشت کنید.

 مثلاً از لیست خرید واقعی که برای خرید از فروشگاه تهیه کرده اید استفاده کنید. و داستانی در مورد آن بگویید. از کارهای خسته کنندۀ روزهای تعطیل و یا یادگیری لغات کلیدی تکلیف تاریختان نیز می توانید استفاده کنید. با لیست کوتاه تر که شامل 8 تا 10 کلمه است شروع کرده و سپس با سریع تر شدن این توانایی از لیست های طولانی تر که شامل 11 تا 16 کلمه است استفاده کنید. حتی برای تمرین بیشتر می توانید از لیست هایی استفاده کنید که 17 تا 20 کلمه دارند. وقتی از این تکنیک استفاده می کنید توانایی تان در گفتن داستان و همچنین بازیابی کلماتی که با این روش به خاطر سپرده اید افزایش می یابد.

وانگ فنگ چطور قهرمان حافظه جهان شد ؟؟

وان فن دانشجوی دانشگاه ووهان، دارای سه رکورد حافظه است، و جایزه جهانی قهرمانی حافظه را دو سال متوالی برده است. اما وان به خبرنگار سی آر آی می گوید: هر فردی در پی تمرینات مکرر می تواند حافظه ای فوق العاده داشته باشد.

در سال 2009 وان فن به کلوب حافظه دانشگاه ووهان که در آن مشغول به تحصیل در رشته مدیریت منابع زمین بود، پیوست. " من به طور اتفاقی با گروه حافظه نمونیک دانشگاه آشنا شدم و هنگامی که شنیدم کلوب حافظه در دانشگاه هست، چون حافظه ام در آن زمان خیلی خوب نبود، برای تقویت حافظه ام به این گروه پیوستم

تقویت حافظه با تصویرسازی خلاقانه

 

خوراکی هایی که توانایی حافظه شما را دو چندان می کنند

20

از مسئله ی وراثت و ژنتیک که بگذریم ، هوش و حافظه افراد را تا حد زیادی می توان با استفاده از مواد غذایی مناسب تقویت کرد. در این مطلب تعدادی از مواد غذایی که حافظه شما را به طرز باور نکردنی تقویت می کند را معرفی خواهیم کرد.

آیا می دانید که مغزدانه ها سرشار از انواع آنتی اکسیدان ها و ویتامین E هستند و مصرف به اندازه آنتی اکسیدان ها و ویتامین E می تواند از زوال عقل، پیری زودرس و ابتلا به انواع سرطان ها پیشگیری کند؟ آیا می دانید اگر این مغزدانه ها با شکلات های تلخ حاوی کافئین مخلوط شوند، قدرت تمرکز و یادگیری را تا حد قابل توجهی افزایش می دهند؟…

 

مغزدانه ها از بهترین خوراکی ها برای تقویت حافظه در روزهای امتحان به شمار می روند و برای این روزهای دانش آموزان و دانشجویان، خوراکی های مطلوبی محسوب می شوند. در «پوستر سلامت» این هفته با خوراکی هایی که گنجاندن آنها در برنامه غذایی روزانه، به خصوص در روزهای امتحان، مفید است، آشنا می شویم.

 

۱.کشمش و عسل

 

مغز برای فکر کردن درست و به یاد آوردن، به انرژی نیاز دارد. بهترین راه تامین سریع این انرژی، مصرف خوراکی های شیرین است بنابراین اگر در روز امتحان میل چندانی به خوردن صبحانه ندارید، حدود ۱۵ کشمش و ۲ گردوی کامل بخورید. اگر تمایل به مصرف خوراکی های گرم و نرم هم داشته باشید، می توانید یک لیوان شیر گرم را که با حداقل ۲ قاشق غذاخوری عسل شیرین شده است، بنوشید. اگر به شیر حساسیت دارید و دستگاه گوارشتان با خوردن آن به هم می ریزد، در روز امتحان از نوشیدن آن صرف نظر کنید و به جای شیر یک سیب پوست کنده را با ۲ قاشق غذاخوری عسل بخورید.

 

۲.تخم مرغ و لبنیات

 

موادغذایی سرشار از پروتئین مانند تخم مرغ، انواع مغزها، ماست، پنیر، نان های سبوس دار و شیر کم چرب، برای روزهای امتحان بهترین هستند. این خوراکی ها می توانند باعث بهبود عملکرد مغز و افزایش قدرت حافظه شوند.

 

۳.آب پرتقال

 

آب پرتقال و سایر مرکبات، هم شیرین هستند و هم اشتهاآور. ویتامین C فراوان موجود در آنها هم می تواند به عملکرد بهتر مغز کمک کند. پس یک لیوان آب مرکبات هم می تواند یکی از بهترین نوشیدنی برای روزهای امتحان باشد.

 

۴.مربا

 

مربا از میوه های تازه و با حجم زیادی شکر تهیه شده است. شکر غلیظ شده موجود در مربا می تواند یکی از بهترین منابع تامین سوخت مغز باشد. بهتر است در روزهای امتحان، دور رژیم گرفتن را خط بکشید و کره و مربا را در برنامه غذایی تان بگنجانید.

 

۵.انجیر خشک یا تازه

 

انجیر یکی از منابع دریافت مواد قندی است و اگر ۳ عدد از آن را با ۵ مویز، ۱ قاشق غذاخوری عسل، ۱ گردو، ۲ بادام، ۲ پسته و ۵ توت خشک مخلوط کنید و بخورید، یک دوپینگ مغزی اساسی برای روز امتحان انجام داده اید.

 

۶.موز و هندوانه

 

مصرف برخی میوه ها مانند موز، هندوانه، توت فرنگی، طالبی و پرتقال هم می تواند سوخت کافی برای داشتن تمرکز تامین کند و هم باعث تقویت حافظه برای به خاطر سپردن بیشتر و بهتر درس ها شود. سبزی هایی مانند هویج، اسفناج، بروکلی و مارچوبه هم می توانند باعث تقویت حافظه شوند.

 

۷.ماهی و گردو

 

یکی از بزرگ ترین مشکلات روزها و شب های امتحان، اضطراب و استرس است اما امگا۳ که به وفور در ماهی های چربی مانند سالمون. قزل آلا و گردو یافت می شود، می تواند باعث کاهش اضطراب و ایجاد تمرکز شود. بهتر است ۲ گردو را در صبحانه و هفته ای ۳ بار ماهی را در وعده ناهار یا شامتان بخورید.

 

۸.غلات کامل

 

خوردن منابع کربوهیدراتی مانند برنج سفید، ماکارونی و سیب زمینی باعث احساس سیری و پری شدید و ایجاد خواب آلودگی می شوند پس بهتر است در روزهای امتحان از مصرف این مواد غذایی پرهیز و نان های سبوس دار یا برنج و ماکارونی قهوه ای که هضم سریع تر و ساده تری دارند، را جایگزین کنید.

 

۹.شکلات تلخ

 

شکلات های تلخی که حداقل ۷۵ درصد کاکائو دارند، منبعی بسیار عالی برای دریافت انواع آنتی اکسیدان ها و فلاونوییدها محسوب می شوند. فلاونوییدها باعث افزایش قدرت تمرکز و توجه می شوند و به یادگیری و به خاطر سپردن مطالب کمک می کنند. به همین دلیل مصرف حدود ۱۵ گرم شکلات تلخ در روزهای امتحان توصیه می شود.

 

۱۰.قرص مولتی ویتامین

 

اگر احساس می کنید در روزهای امتحان به علت استرس و اضطراب بیش از حد، اشتهای چندانی به خوردن تمام گروه های غذایی ندارید و تمام ریزمغذی های مورد نیاز بدنتان را هم دریافت نمی کنید، بهتر است تا پایان آخرین امتحان، روزی یک قرص مولتی ویتامین بخورید. ویتامین B موجود در این قرص ها به کارکرد بهتر مغز کمک می کند. آهن، کلسیم و روی موجود در مولتی ویتامین ها هم علاوه بر افزایش توانایی بدن و قدرت تمرکز، باعث از بین رفتن استرس می شوند.

 

۱۱.چای سبز

 

پلی فنول ها و آنتی اکسیدان های موجود در چای سبز باعث ایجاد آرامش روانی و تقویت حافظه می شوند. به همین دلیل توصیه می شود در روزهای امتحان حداقل ۲ فنجان چای سبز گرم بنوشید.

منبع

بوییدن این گیاه، حافظه را تقویت می کند

 استشمام کردن گیاهان می تواند به بیماران کمک کند که داروی خود را سر وقت مصرف کنند و یا حتی به افراد فراموشکار کمک کند تا تولد دوستانشان را سر وقت تبریک بگویند.
 در یک سری آزمایشهای انجام شده با روغن عصاره رزماری، مشخص شده است که این گیاه شانس به خاطرآوردن انجام کارهایی را در آینده 60 تا 75 درصد درمقایسه با افرادی که این روغن را بو نکرده اند، افزایش داده است.
سایر تحقیقات نیز نشان می دهد که این روغن سطح هوشیاری را افزایش داده و به تقویت حافظه بلند مدت کمک می کند.
ارتباط رزماری با حافظه از مدتها پیش مطرح شده است به طوری که شکسپیر این مسئله را در نمایشنامه هملت هم مطرح کرده است. این گیاه در علم پزشکی مدرن به عنوان مسکن خفیف و مشکلات هاضمه و میگرن به کار می رود.
یک تیم از روانشناسان دانشگاه نورثومبریا در نیوکاسل بریتانیا اثرات روغن عصاره رزماری را بررسی کردند.
دکتر مارک ماس که قرار است نتایج این تحقیقات را در همایش انجمن روانشناسی بریتانیا اعلام کند گفت: مزایای استفاده از عطرها از طریق تحقیقات علمی مشخص می شود.
وی افزود: در این تحقیق ما روی حافظه مربوط به آینده متمرکز شدیم، حافظه ای که دربرگیرنده توانایی به خاطر آوردن رویدادهایی است که قرار است در آینده رخ دهد و کارهایی که قرار است در آینده سر وقت انجام شوند. این توانایی برای علمکرد روزانه حائز اهمیت است.
روغن عصاره رزماری در اتاقی آزمایش شد که در آن یک دستگاه خوشبو کننده هوا وجود داشت تا 5 دقیقه پیش از ورود افراد مورد آزمایش روشن شد.
66 نفر در این تحقیقات شرکت کردند که به طور تصادفی تعدادی از آنها در اتاقی با عطر رزماری و اتاقی بدون هیچ عطری قرار گرفتند.
در هرکدام از اتاقها شرکت کنندگان آزمایشی که مربوط به ارزیابی عملکرد حافظه مربوط به آینده بود را انجام دادند.
این آزمایشها دربرگیرنده کارهایی چون پنهان کردن اشیاء و درخواست رای یافتن آنها در پایان جلسه آزمایشی نیز بود. همه آزمایش شوندگان سلامت و بزرگسال بودند.
نتایج این آزمایشها نشان می داد که عملکرد شرکت کنندگان در اتاقی که عطر رزماری در آن به مشام می رسد درباره کارهای مربوط به حافظه آینده بهتر از عملکرد شرکت کنندگانی بوده است که در اتاق بدون عطر قرار داشتند.
تحقیقات پیشین نشان می دهد که مولکولهای فرار عصاره روغنها از راه بینی جذب جریان خونی می شوند. این مواد عصب بویایی را به طور مستقیم در بینی تحریک می کند که این امر در عملکرد مغز نیز تأثیرگذار است.

منبع : salamatnews.com

seemorgh.comیادگیری در 5 دقیقه

 مایکل نیلسن، از ابزارهای آموزشی مدارس برای تقویت مهارت یادگیری و حفظ و به خاطر آوردن این مهارت استفاده می کند.این ابزارها در تمام مراکز آموزش موجود است و امروزه از اپ های مرتبط به آن ها نیز به طور گسترده استفاده می شود.یادگیری

یادگیری
چنانچه سعی می کنید در آموختن یک مبحث پیچیده، مانند یک زبان جدید یا هر چیز دیگری که مغز شما را تحت فشار قرار می دهد، مهارت کسب کنید، مایکل نیلسن یک پیشنهاد عالی برای شما دارد:فلش کارت ها را تست کنید. نیلسن یک دانشمند و پژوهشگر در شرکت وای کامبینیتر(Y Combinator) یک شتابدهنده ایده های آمریکایی است و کتاب هایی را هم در زمینه موضوعاتی که مغز را درگیر می کنند، مانند محاسبات کوانتومی و شبکه های عصبی تالیف کرده است. او اخیراً شرح داده که چرا فلش کارت ها اینقدر مفید هستند. کارمندان خودمانی دره سیلیکون ضمن انتقال توصیه نیلسن به دیگران، از جزییات کار او می پرسند.
یادگیری

یادگیری در پنج دقیقه و بخاطر سپردن

در 5 دقیقه یاد بگیرد و برای همیشه به خاطر بسپارید

نیلسن می گوید دو سال قبل او برای نخستین بار شروع به حفظ فلش کارت ها کرد ( با استفاده از اپلیکیشنی به نام Anki، گرچه گزینه های زیادی در این زمینه وجود دارد). از آن زمان او بیش از 9000 فلش کارت را حفظ کرده است و وقتی در صف خرید چیزی ایستاده یا منتظر وسیله نقلیه است، آن ها را مرور می کند. او می گوید که حدود 20 دقیقه در روز این فلش کارت ها را مرور می کند. نتیجه فوق العاده است. نیلسن می گوید او از فلش کارت ها برای درک موضوعات پیچیده ای همچون برنامه کامپیوتری AlphaGo استفاده می کند، یک مقاله را چندین بار می خواند، هر بار نکاتی را که باید حفظ کند روی فلش کارت قرار می دهد، تا زمانی که کل مطلب را بفهمد و یاد بگیرد.
او از همین روش برای حفظ کردن محتوای کتاب های کوتاه هم استفاده می کند. همچین برای به خاطر آوردن مکان هایی که دوست دارد از آن ها بازدید کند، همین تکنیک را به کار می برد. او می گوید وقتی با فلش کارت چیزی را می آموزد، هرگز آن را فراموش نمی کند. نیلسن روش ساده ای دارد:اگر یادگرفتن مطلبی باعث شود که در آینده 5 دقیقه در وقت او صرفه جویی شود، نیلسن آن مطلب را روی فلش کارت قرار می دهد، چون یاد گرفتن مطالب با این روش تنها 5 دقیقه زمان می برد. زمانی که برای مرور این فلش کارت ها انتظار می رود، کمتر از 5 دقیقه است، به عبارت دیگر، کمتر از 5 دقیقه طول می کشد تا برخی چیزها را برای همیشه یاد بگیرید"
قطعاً پرارزش به نظر می رسد. چون این تکنیک برای نیلسن کار می کند، آیا احتمال دارد این روش به درد شما هم بخورد؟ بله چون استفاده از فلش کارت با چند روش قدرتمند ذهن را مشغول می کند.
 
یادگیری

در 5 دقیقه یاد بگیرد و برای همیشه به خاطر بسپارید

1. تکرار با فاصله

نیلسن تکرار بافاصله را علت موفقیت خود می داند. تحقیقات دراز مدت نشان داده است که وقتی اطلاعات مرور می شوند ما بهتر آن را جذب می کنیم، همچنین زمان هایی که در حالت استراحت و تفکر بین مطالعه یا تمرین هستیم. نیلسن می گوید یک روز وقتی یک تور سگوی ( خودران دو چرخ) گرفتم این موضوع را فهمیدم. تا نیمه های راه تصور می کردم که سگوی سواری کمی دشوار و آزاردهنده است و به خودم مطمئن نبودم. یک وقت استراحت 15 دقیقه ای گرفتم و وقتی مجدد به سراغ سگوی سواری رفتم فهمیدم که مغز من تا حدی از تجربه سواری اول خود چیزهایی را آموخته است.
این بار توانستم با اطمینان سوار آن شوم. تکرار به شما کمک می کند تا آنچه را آموخته اید حفظ کنید و تکرار با فاصله به مغز شما زمان می دهد تا آموخته ها را جذب کند. این یک ترکیب قدرتمند است که می تواند کمک کند تقریبا هر نوع اطلاعاتی را بیاموزید و حفظ کنید.
در 5 دقیقه یاد بگیرد و برای همیشه به خاطر بسپارید

فراخوانی فعال

فراخوانی فعال یکی از بهترین روش های یادگیری

2. فراخوانی فعال

بهترین فلش کارت ها شامل سوال از یک سو و پاسخ از سوی دیگر است. هنگامی که به سوال نگاه می کنید، یک تلاش ذهنی برای به یادآوردن پاسخ انجام می دهید، قبل از آن که کارت را برگردانید و نگاهی به آن بیاندازید. این سعی برای جستجوی بانک حافظه، فراخوانی فعال نامیده می شود و برای یادگیری به مراتب بهتر از مطالعه کردن متن یا انتخاب پاسخ در یک کویز چند گزینه ای است.
در 5 دقیقه یاد بگیرد و برای همیشه به خاطر بسپارید
 
فراشناخت

فرا شناخت برای کمک به فراخوانی بهتر

3. فرا شناخت

فراشناخت، عمل تفکر در مورد تفکر است و تحقیقات نشان می دهد که به فراخوانی بهتر هم کمک می کند. طبق برنامه فلش کارت Brainscape وقتی از فلش کارت استفاده می کنید و پاسخ های خود را بررسی می کنید، دائم از خودتان می پرسید که پاسخ شما چقدر به پاسخ روی فلش کارت نزدیک بوده و این که آیا واقعاً پاسخ را می دانستید یا فقط خوش اقبال بوده اید. روش انجام این کار، شکلی از فراشناخت است و کمک می کند تا چیزهایی را که آموخته اید، عمیقاً در حافظه شما جای بگیرد. و این دلیل دیگری است که شما را متقاعد می کند برای هرچیزی که می خواهید یاد بگیرید باید از فلش کارت استفاده نمایید.
نیلسن می گوید که بزرگترین امتیاز استفاده از فلش کارت ها این است که حافظه "دیگر یک رویداد تصافی نیست، که به شانس واگذار شود". او اکنون تضمین می کند که می تواند چیزهایی را که می خواهد به یاد بیاورد و می گوید " این موجب می شود حافظه یک انتخاب باشد".
 
مهارت یادگیری
یادگیری کارکردیست که با آن، دانش، رفتار ها، توانمندی ها یا انتخاب های نو یا موجود به ترتیب درک یا تقویت و اصلاح می شوند، که شاید به یک تغییر بالقوه در ترکیب داده ها، عمق دانش، رویکرد یا رفتار نسبت به نوع و گستره ی تجارب منجر شود. توانایی یادگیری در دسترس انسان ها، جنبندگان و گیاهان و انواعی از ماشین ها قرار دارد. روند یادگیری در طول زمان، منحنی یادگیری را دنبال مینماید. یادگیری به صورت آنی انجام نمیشود، بلکه بر اساس دانسته های گذشته رشد میکند. بر همین پایه، دید ما یادگیری می تواند در راستای یک روش تعریف شود تا مجموعه ای از دانش شیوه ی انجام و گزاره هایی بر مبنای واقعیت باشند. یادگیری در نهایت به تغییراتی می انجامد که معمولاً دائمی هستند.
یادگیری

بهترین روش یادگیری و نحوه یادگیری بهتر

 
یادگیری در انسان می تواند بخشی از فرایند تحصیل، توسعه فردی، و تمرینات باشد که ممکن است هدفمند یا به وسیله انگیزش انجام شود. مطالعه ی اینکه یادگیری چگونه رخ می دهد بخشی از روان شناسی تربیتی، عصب روانشناسی، تئوری آموزش و علوم پرورشی می باشد. یادگیری ممکن است در نتیجه ی خوگیری یا شرطی شدن کلاسیک (همانطور که در بسیاری از تیره های جنبندگان دیده شده است) انجام شود یا اینکه می تواند نتیجه ی کارهای پیچیده ای نظیر بازی (که صرفاً در جنبندگان هوشمند دیده شده است) باشد. یادگیری ممکن است خودآگاه یا ناخودآگاه انجام شود. یادگیری اینکه یک رویداد ناگوار، فرارناپذیر است و نمیشود از آن پیشگیری کرد درماندگی آموخته شده نامیده می شود. شواهدی وجود دارد که در انسان، در هنگام جنینی یادگیری در 32 هفته پس از باروری شروع می شود، که گویای این می تواند باشد که دستگاه عصبی مرکزی به اندازه ی کافی توسعه یافته است و آماده است تا حافظه شروع به کار کند.

یک روش ساده از فیثاغورث به عنوان راز تقویت حافظه

مطالعات نشان می دهد که اگر شما مغز خود را به طور منظم آموزش ندهید ، ممکن است دچار مشکلاتی در سنین بالا شوید . در ادامه قرار است ما راه ساده ایی را از زبان دانشمند بزرگ "فیثاغورث" به شما معرفی سازیم که با کمترین تلاش می توانید بیشترین نتیجه را دریافت نمایید .راز تقویت حافظه
راز تقویت حافظه
راز تقویت حافظه

فیثاقورت و راز تقویت حافظه اش 

برای اجرای راز تقویت حافظه چگونه شروع کنیم؟

همه کاری که شما باید انجام دهید این است که باید هر شب قبل از خوابیدن هر چیزی که در روز برایتان اتفاق افتاده است را مرور کنید و تا آنجایی که ممکن است بخاطر بسپارید . با استفاده از این کار می توانید جزئیات بیشتری را به یاد بیاورید و برای مثال اگر عینک خود را فراموش کردید بدانید که آنرا روی سینک گذاشته اید یا روی میز . بنابراین باید این مورد را بسیار جدی بگیرید . 
 

راز تقویت حافظه فیثاغورث را از کجا شروع کنیم؟

از صبح شروع کنید . چه چیزهایی بعد از بیدارشدن مشاهده نموده اید؟ و بدین روال پیش بروید و تا انتها ادامه دهید و تمام جزئیات را به یاد بیاورید . اولین کسی که به او سلام دادید چه کسی بود؟در مترو کنار چه کسی نشستید؟و... می توانند برای افزایش هوش شما موثر باشند و با گذشت زمان بهتر و بهتر خواهد شد .
با انجام این کار ، پس از روز اول شما شگفت زده خواهید شد که چگونه این راه می تواند در شما تاثیر بگذارد و اگر شما این کار را کاملا انجام دهید می توانید در 3 روز بهبودی را احساس نمایید و شروع به پیشرفت خواهید کرد .
 
راز تقویت حافظه

راز تقویت حافظه به ساده ترین روش ممکن

چگونه فیثاغورث از این روش برای تقویت حافظه استفاده می کرد؟

فیثاغورث و شاگردانش از این تکنیک در هر روز صبح استفاده می کردند و اما در دنیای مدرن امروز و تاثیر یادآوری کارهای روزمره قبل از خواب می تواند باعث افزایش هوش و تقویت آن به مرور زمان شود .
ما در روز این کار را انجام نمی دهیم چرا که وقت کافی نداریم ، بنابراین نمی توانیم درست متمرکز شویم و ثانیا چون که این کار توسط مغز انجام می شود می تواند هر گونه مشکل در ارتباط با بی خوابی را رفع نماید .
 

مزایای این راز تقویت حافظه چیست؟

با استفاده از انجام مکرر و کامل این کار می توانید ساده تر و روان تر هر اطلاعاتی را به خاطر بسپارید اعم از نام ها ، شماره تلفن و...
همچنین با انجام این کار زمان کمتری برای یادآوری کاری که انجام داده اید ، صرف خواهید کرد.
همانگونه که در بالا ذکر کردیم با استفاده از این کار می توانید مشکل بی خواب را رفع نمایید .
و مهمتر از همه شما برنامه و شیوه زندگی خود را خواهید فهمید و می توانید با دیدی باز تصمیم گیری نمایید و به مرور زمان به بهترین شکل زندگی خواهید کرد و هر لحظه زندگی شما با برنامه خواهد بود .
۱ ۲ ۳ . . . ۷ ۸ ۹
با سلام به دوستان عزیز

دوستان می توانند بی نهایت سوال راجب تکنیک های یادگیری و تقویت حافظه در وبلاگ کاخ ذهنی مطرح کنند

همین الان سوال خود را مطرح کنید و همین امروز جواب خود را دریافت کنید

rfast2020@gmail.com
@rfast2020Designed By Erfan Powered by Bayan